Roztocza stanowią bardzo silny alergen. W Polsce wiele ludzi jest na nie uczulona! Zatkany nos, katar, zaczerwienione oczy, trudności z oddychaniem, kaszel, czy zmiany skórne to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą powodować. Ty lub Twoi bliscy też zmagacie się z tym problemem? Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o najbliższe otoczenie. Jak często prać pościel? Czego unikać podczas aranżacji wnętrz? Na co zwrócić szczególną uwagę w czasie sprzątania? Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się roztoczy ze swojego domu!
Po co pozbywać się roztoczy z domu?
Roztocza są niewidoczne dla oczu, jednak nieustannie pozostają one obecne w naszych domach. Szczególnie upodobały sobie przebywanie w pościeli, a także w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach oraz pluszowych zabawkach. Ich pożywienie stanowi złuszczony naskórek, zarówno ludzki, jak i zwierzęcy. Odchody roztoczy uznawane są za główne źródło alergenów, wywołujące alergię. Zazwyczaj trwa ona cały rok, jednak jej największe nasilenie obserwuje się jesienią i zimą. Jest to ściśle związane z sezonem grzewczym, a przy tym i rzadszym wietrzeniem pomieszczeń.
Objawy alergii na roztocza ściśle łączą się z układem oddechowym. To zazwyczaj takie dolegliwości jak katar, kichanie, zatkany nos, kaszel, problemy z oddychaniem. Rzadziej występują czerwone i piekące oczy oraz zmiany na skórze, które mogą mieć postać łuszczących się placków. Alergia na roztocza może przyczynić się również do alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry, a także do rozwoju astmy oskrzelowej.
Co lubią roztocza?
Jak już zostało wspomniane, roztocza upodobały sobie zwłaszcza wszelkiego rodzaju tekstylia. Między innymi materace i pościele, dywany, zasłony, tapicerowane meble i pluszowe zabawki. Chętnie przebywają również w wiklinowych meblach. Wyszukują sobie zwłaszcza miejsca nieodkurzane systematycznie, na których w dużej ilości można znaleźć ludzki lub zwierzęcy naskórek. Roztocza uwielbiają ciepło, szczególnie temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Cenią także dużą wilgotność powietrza, najlepiej na poziomie około 60-80%.
W momencie, gdy zastanawiasz się, jak pozbyć się roztoczy, pamiętaj, że najważniejszym pomieszczeniem, w którym trzeba je wyeliminować, jest sypialnia. To również ich ulubione miejsce.
Jak pozbyć się roztoczy? Praktyczne porady
Zastanawiasz się, jak pozbyć się roztoczy ze swojego domu? W pierwszej kolejności usuń z mieszkania przedmioty, które im sprzyjają. Wyeliminuj zwłaszcza dywany, ciężkie zasłony, makatki, meble tapicerowane, takie jak tapicerowane łóżka oraz fotele. To szczególnie ważne w przypadku sypialni, gdyż jest to pomieszczenie, w którym w ciągu doby stosunkowo najdłużej przebywasz. Pamiętaj o regularnym praniu. Pościel pierz przynajmniej raz w tygodniu, w temperaturze minimum 60 stopni. Ważne jest także częste pranie koców i narzut. Najlepiej robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie, również w temperaturze 60 stopni. Wypranie pościeli i koców w niższej temperaturze nie pozwoli skutecznie pozbyć się roztoczy, gdyż nie ulegną one zniszczeniu. Całkowicie zrezygnuj z wełnianych pościeli, koców i nakryć. Ich pranie jest skomplikowane, niemożliwe jest również czyszczenie ich w wysokich temperaturach. Co więcej, stanowią one idealne miejsce dla roztoczy. Pozbyć się roztoczy z sypialni pomoże Ci również przechowywanie materaca, poduszek i kołdry w specjalnych, antyalergicznych pokrowcach nieprzepuszczających kurzu.
W swoim domu zrezygnuj z zasłon, jak również z żaluzji. Zastąp je roletami wykonanymi z antyelektrostatycznego materiału. Przemyśl, czy pozostawienie dywanów, wykładzin dywanowych i chodników jest konieczne. Najlepiej całkowicie się ich pozbądź. Jeżeli jest to jednak niemożliwe, regularnie czyść je z przy pomocy chemicznych środków do eliminacji alergenów.
Pomocnym rozwiązaniem, dzięki któremu pozbędziesz się roztoczy ze swojego domu, jest zakupienie oczyszczacza powietrza. Za jego pomocą usuniesz resztki kurzu, które wirują w powietrzu. Co jeszcze możesz zrobić? Często wietrz pomieszczenia. Nie używaj grzejników, których działanie opiera się na wydmuchu gorącego powietrza. To między innymi wszelkie farelki. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w swoim domu – nie powinna ona przekraczać 20 stopni Celsjusza. Zrezygnuj z nawilżaczy powietrza, gdyż nie jest konieczne nawilżane powietrza.
Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się roztoczy ze swojego domu, nie zapomnij również o regularnym sprzątaniu.
Jak widzisz, roztocza kurzu domowego mogą powodować naprawdę uciążliwą alergię. Można się ich jednak pozbyć ze swojego domu dzięki regularnemu sprzątaniu, częstemu praniu w wysokiej temperaturze pościeli i koców, a także przez zrezygnowanie z niektórych mebli i elementów dekoracyjnych. Z pewnością w pozbyciu się roztoczy przydadzą Ci się produkty, które dostępne są w naszym sklepie. Na przykład kolejny zestaw pościeli, dzięki czemu będziesz mógł ją zmieniać częściej. Warto zainwestować również w maseczkę i zakładać ją na twarz w czasie sprzątania.